Torstaina 11.5. kokoonnumme kirjanesittelyyn, perjantaina 12.5. tarjolla ainutkertainen vironkielinen esitys Aurinkobaletin nykytanssiteoksesta Kaunotar ja Peto, tervetuloa Varsinais-Suomen Viro-keskuksen kanssa teatteriin! Lauantaina 13.5. edessä Knit & Tag, ja kesäkuu aloitetaan Turku-kierroksilla Evan kanssa.

 

 

Vielä tänään maanantaina pystymme tarjoamaan Aurinkobaletin liput vain 5 eur/kpl Viro-keskuksen jäsenille. Pidä kiirettä! Tiistaina ja sen jälkeen voi edelleen tehdä varauksia, mutta hinta on 10 eur/kpl. Lippuja myynnissä myös ovella!
 

 

Kaunotar ja Peto / Kaunitar ja Koletis pe 12.5. klo 18 

-Kahvitarjoilu klo 18, esitys klo 18.30. Esityksen jälkeen taiteilijatapaaminen tanssijoiden kanssa. Yhdistyksen jäsenet (ennakkoon varatut): 5 eur, muut 10 eur.

 

Lippuvaraukset tällä lomakkeella, kiitos:

 

https://goo.gl/forms/Fofgz68dBG3oML4f1

 

 

Esityspaikka: Aurinkobaletti - AB Dance Company:

Manilla, Itäinen Rantakatu 64, 20810 Turku

 

******

 

Torstaina 11.5. klo 17 kokoonnumme Viro-keskukseen seuraamaan etänä Seppo Zetterbergin Uusi Viron historia -kirjan esittelytilaisuutta. Tervetuloa! Esittelytilaisuus on Helsingissä Eesti Majalla, ja me seuraamme sitä suoratoistona.

 

Emeritusprofessori Zetterbergin Uusi Viron historia on ajantasainen ja sisällöltään täysipainoinen Viron historian yleisesitys, vieläpä mukana kannettavan kevyessä muodossa. Teos perustuu Zetterbergin vuonna 2007 ilmestyneeseen Viron historia -kirjaan, joka osoittautui monumentaalisesta koostaan huolimatta varsinaiseksi bestselleriksi. Uusi Viron historia kertoo Viron ja sen asukkaiden vaiheista jääkaudesta aina syksyyn 2016 saakka, jolloin Kersti Kaljulaid ensimmäisenä naisena valittiin tasavallan presidentiksi.

Tilaisuudessa Seppo Zetterberg kertoo kirjastaan ja vastaa kysymyksiin. 

Tilaisuus suoratoistetaan ja sitä voi katsoa Tuglas-seuran verkkosivuilla osoitteessa: www.tuglas.fi/stream


Tilaisuuden järjestävät SKS, Suomen Viro-yhdistysten liitto, Tuglas-seura ja Helsingin yliopiston alumniyhdistys.

 

 

 

 

*****

 

Lauantaina 13.5. Viro-keskuksen FEM-projekti on mukana Knit & Tag -tapahtumassa. Oma nimikkopuumme löytyy kirjaston nurkalta Vähätorilta, tunnistat sen raidallisesta Viron kansallispuku -teemasta (puu nro 115).

 

Tapahtumapäivänä jokirannassa ja Vähätorilla on ohjelmaa klo 10-17, joten kannattaa lähteä jaloittelemaan ja ihailemaan juhlapukuisia puita. Tervetuloa!

 

Lauantaina kokoontuu myös Ülilahe laps -lastenkerho äitienpäivätunnelmissa klo 13-14.30. Osoite: Vanha Hämeentie 105.

 

*****

 

Seuraavalla viikolla:

 

17.5.-21.5. Viro-keskus muuttaa Ruisrantaan! Tervetuloa ulkoilemaan, grillaamaan ja saunomaan.

 

Ruisrannan löydät Ruissalon kylpylää vastapäätä lähtevän metsätien päästä, osoite:

Ruissalon Puistotie 641, 20100 Turku

 

20.5. Etnofest ja Ravintolapäivä. Varissuo, Pelttarin kenttä klo 15-19.

 

Opastettu kierros Turussa sekä kävelykierrokset Kupittaan puistossa ovat kesäkuun alun ohjelmassa. Oppaana Eva Finch. Seuraile tiedotteita sähköpostissa ja facebookissa, tervetuloa mukaan!

 

Tapahtumissa nähdään!

 

Tapahtumia

toukokuu 2019
M T K T P L S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2