Kevään tapahtumia Varsinais-Suomen Viro-keskuksessa:

Turun museokeskuksen Viro 100 -twiittien sarja jatkuu Viron itsenäisyyspäivän aattoon 23.2. saakka. Twiiteissä esitellään Museokeskuksen kokoelmissa olevia Viroon liittyviä esineitä. Viro-keskus on apuna tulkkaamassa twiittejä viroksi. Tervetuloa seuraamaan sarjaa SOME-kanavien kautta: Twitter, Facebook. Ja jakakaa ystäville!

23.1. klo 18 Virolaisten klubi kokoontuu Siirtolaisuusinstituutissa (Eerikinkatu 34) Ohjelmassa näyttelyyn tutustumista, kevään suunnittelua ja illanviettoa yhdessä.

Virolaisten tie Australiaan -näyttely on esillä Siirtolaisuusinstituutissa 31.1. saakka. Tervetuloa tutustumaan ma-pe klo 9-16 (soita ovikelloa pääovella, näyttely on heti ovesta sisään tultaessa oikealla.

6.2.2018 klo 19: Katedraali soi Viro 100 -juhlavuoden kunniaksi: CCA -kuoro johtajanaan Märt Krell esittävät kokonaan Viro-teemaisen upean ohjelmiston Turun tuomiokirkossa. Merkatkaa tämä ilta jo kalentereihin, nyt kannattaa lähteä konserttiin! Lisätietoa illan ohjelmasta

12.2.2018 klo 17.30 Hannes Astokin Tartto-luento Turun työväenopistolla. Tarton Smart City Lab apulaisjohtaja Hannes Astok vierailee Turussa ja pitää Turun Pietari-seuran  ystävyyskaupunki-luentosarjassa esitelmän Tartosta. (Luentomaksu 8 eur).

 

17.2.  Viron itsenäisyyspäivän juhla Turun yliopistolla vietetään juhlavasti Viro 100 -teemalla. Sekä Viroa että Suomea edustavat juhlapuhujat. Musiikkiohjelmaa: Iris ja Tauno Saviauk. Juhlan järjestävät yhteistyössä Turun yliopisto, Turun Yliopistosäätiö, Turun Tuglas-seura, Varsinais-Suomen Viro-keskus ry ja Viron kunniakonsulaatti. 

 

Viron itsenäisyyspäivänä 24.2.2018 klo 18 alkaen Turun kirjastosilta valaistaan Viron lipun värein. Kiitos Turun kaupungille yhteistyöstä, ja lähdetään kaikki iltakävelylle ihailemaan sini-must-valge -väreissä loistavaa siltaa. Lisäksi Turun kaupunginteatterin videoseinällä pyörivät Viro-teemaiset onnittelut.

 

8.3. Elokuvapäivän ohjelmaa: päivällä valtaamme Turun pääkirjaston studion virolaisilla elokuvilla, vapaa pääsy, tervetuloa! Lisäksi tiedossa iltaohjelmaa, seuraa Elokuvapäivän ja Viro-keskuksen tiedotusta.

 

10.3. Turun pääkirjaston studiossa Viro 100 -ohjelmaa. Vapaa pääsy, tervetuloa!

 

16.-17.3. Viguriväntin juhlat Turussa. Lapsille, nuorille, aikuisille, Viro 100 -teemaista kultturiohjelmaa kaikille! Esiintyjävieraat Tartosta ja Viljannista, luvassa mm. tiedettä, taikuutta ja nukketeatteria! Perjantaina 16.3. tapahtumapaikkana Turun kaupungin nuorisotila Vimman juhlasali (Aurakatu 16) ja lauantaina tapahtuma jatkuu Siirtolaisuusinstituutissa (Eerikinkatu 34). 

 

27.3. klo 18 Varsinais-Suomen Viro-keskus ry:n sääntömääräinen kevätkokous Manillan Köysisalissa, Itäinen rantakatu 64, Turku. Kokouksessa käsitellään mm. toimintakertomus ja tilinpäätös vuodelta 2017 ja tiedotetaan yhdistyksen ajankohtaisesta toiminnasta. Kahvitarjoilu, tervetuloa! Kokouksen jälkeen Viro-teemainen esitelmä.

 

12.4. Viro-keskuksen EU-seminaari Turun kaupungin auditoriossa, Puutarhakatu 1. Seminaarin teemat: Viron kokemukset EU:n puheenjohtajamaana; EU:n tulevaisuus; EU ja työvoiman liikkuvuus, millaista on elämä kahden maan välillä.

 

 

Varsinais-Suomen Viro-keskus ry:n konttori palvelee arkisin ma-pe klo 10-16. Puhelin: 040-1475221, sähköposti: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Keväällä 2018 aloittaa toimintansa Viro-keskuksen ESR Paikal -osahanke, ja sen avulla tarjoamme toimiston aukioloaikoina matalan kynnyksen neuvontaa virolaisille: tule ja kysy! Olemme myös avuksi esim. lomakkeiden täyttämisessä ja muussa asioinnissa. Hanke järjestää lisäksi kielikursseja, joilla keskitytään työelämässä tarvittavan kielitaidon kehittämiseen. Seuraa tiedotustamme!

 

Viron juhlavuoden 2018 tapahtumia tarjolla koko vuoden ajan! Juhlitaan Viroa monipuolisesti, kaikki mukaan! Tapahtumissa tavataan. Lisätietoa kotisivulla www.viro-keskus.fi, Facebookissa https://www.facebook.com/varsinaissuomen.virokeskus

Virolaisten klubin toiminnasta löydät ajankohtaista tietoa Facebookissa: https://www.facebook.com/eestlasteleturus/

 

Tapahtumia

huhtikuu 2019
M T K T P L S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5