Uutisia: yhdistyksemme puheenjohtaja Mari Jurtom on VUODEN 2019 UUSTURKULAINEN, NYÅBOBO! Tällä Turun kaupungin hienolla huomionosoituksella saadaan samalla huomiota Turun ja koko Suomenkin suurimmalle maahanmuuttajaryhmälle, virolaisille.

Tervetuloa juhlistamaan kanssamme ja onnittelemaan Maria keskiviikkona 15.5. klo 11 alkaen Viro-keskuksen toimistolle. Kahvitarjoilu!

Nähdään siis toimistolla 15.5. Eikä tässä kaikki! 

Tervetuloa teatteriin, konsertteihin ja tapahtumiin. Tänä keväänä on luvassa todella korkeatasoisia tapahtumia, nautitaan virolaisesta kulttuurista:

 

Virokielinen teatteriesitys pe 10.5. ja la 11.5.2019:

MONOLOGI, näyttelijä Siim Maaten:

MITTEINIMINE

Planeetta Maa valtaa näyttämön ja kertoo maapallon asukkaille aikamme dramaattisimman tarinan. Tarinan siitä kuinka ihmislaji on lähellä sukupuuttoon kuolemista. Jos ihmiset kuuntelisivat nyt, saattaisi olla aikaa pelastaa meri – elämän kehto.

 

Idea ja ohjaus: Siim Maaten ja Kaisa Roover

Valot: Ivar Piterskihh & Ida Lepparu

Esitys on vironkielinen, tekstitetty suomeksi 

Pe 10.5. klo 17.45 Studioscenen Åbo Svenska Teater 

La 11.5.  klo 19.15 Studioscenen 

Liput: 12.50 eur

Onkohan ensimmäinen vironkielinen esitys kautta aikojen Åbo Svenska Teaterissa? 

Koko Fringe-viikonlopun ohjelma sekä lippujen nettikauppa löytyy: www.finfringe.fi 

***********

Konsertti Paraisilla Furuvikin kartanossa 28.05.2019 kell 18: "Mõisad ja armastus"

Corelli Consort (Tallinna, Viro)

Ka Bo Chan, kontratenori

Paraisten kaupungin keskustan tuntumassa sijaitseva Furuvikin kartano avaa ovensa konsertille. Virolainen Corelli Consort esiintyy periodisoittimilla barokkiviulisti Mail Sildosin johdolla.

 Liput: 20 €, Ennakkomyynti:

Rajoitettu yleisömäärä, pyydämme hankkimaan liput hyvissä ajoin ennakkoon, koska on mahdollista, että konsertti-iltana ei järjestetä ovimyyntiä.

Lippuja voi varata ennakkoon suoraan Kuninkaantien muusikoilta:

Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai puh. 0400 495 935.

Furuvikin kartanon osoite: Malmnäsintie 4, 21600 Parainen

**********

Konsertti Liedon kirkossa 30.5.2019 klo 20:

Eesti õhtud – Kaikuja Virosta -konsertit tuovat musiikkiterveisiä Suomenlahden takaa. Konserteissa kuullaan Candomino- ja Musica Vocale -kuorojen esittämänä teoksia virolaisilta säveltäjiltä, kuten Arvo Pärtiltä, Mart Saarilta ja Cyrillus Kreekiltä. Candominoa johtaa Esko Kallio ja Musica Vocalea Tomi Satomaa.

Ensimmäinen konsertti järjestetään to 30.5. klo 20 Liedon kirkossa, ja se on osa Liedon seurakunnan Säveliä suvi-iltaan -kesäkonserttisarjaa. Ohjelma 10 € ovelta. Toinen konsertti järjestetään ma 3.6. klo 19.30 Olarin kirkossa. Liput 10/15 € (sis. ohjelman) candomino.fi ja ovelta tuntia ennen.

 

*****************

 

Kansantanssiryhmämme Nopsajalad on valittu mukaan esiintymään Viron suurille tanssijuhlille tänä kesänä. Onnea matkaan! Heidät näkee esiintymässä mm. Kulttuurifiestalla lauantaina 25.5. Kulttuurifiestan järjestää Sondip ry, ja mukana on upea kattaus tanssiesityksiä sen jäsenjärjestöiltä. Ohjelmaa koko iltapäiväksi ja lopuksi vielä maistellaan eri kulttuurien herkkuruokia!

Paikka: Yhdessä-yhdistyksen toimitilat, Varissuon kirjaston alakerta, klo 11-16, vapaa pääsy, tervetuloa!

 

****************

 

Knit & Tag koristelee jälleen Aurajoen rannan puut! Viro-keskus on tapahtumassa mukana, oma puumme on tällä kertaa Vanhan Suurtorin puolella (nro 10 tuomiokirkkosillalta lukien). Tervetuloa ihailemaan puiden juhla-asuja lauantaista 18.5. alkaen. (Lauantaina tapahtuma-aika on klo 10-16, mutta valmiit puut jäävät ohikulkijoiden iloksi 2.6. saakka)

Kokoonnumme käsityöiltaan Viro-keskukselle to 16.5. klo 18.30 valmistelemaan puun koristeita, tervetuloa mukaan! 

18.5. on myös Etnofestin päivä, tervetuloa Varissuolle Pelttarin kentälle klo 15-19. Mukana menossa ollaan!

 

 

Aurinkoista kulttuurikevättä toivottaen,

Viro-keskuksen väki

Tapahtumia

toukokuu 2019
M T K T P L S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2